Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z Markiem Łasiszem

6 grudnia 2016 r. klasy 1a i 2a uczestniczyły w spotkaniu z Markiem Łasiszem, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się przy ulicy Wardyńskiego 26.
Pan Marek Łasisz jest absolwentem naszej szkoły, ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych, propaguje wiedzę, wygłaszając prelekcje. Jego pasją są podróże, szczególnie po Ameryce Południowej, czego potwierdzeniem były liczne zdjęcia zaprezentowane czytelnikom.
Jednak tematem rozmowy była przede wszystkim książka pt. „Dom wilka”, przedstawiająca historię dwunastoletniego chłopca. Artur ucieka przed okrucieństwem ojca w świat książek i marzeń…
Nie zdradzę ciągu dalszego, ponieważ warto sięgnąć po tę niezwykłą, pełną przygód powieść dla wszystkich z gatunku miejskiej fantasy.

Spotkanie z poetą Jakubem Kornhauserem

W dn. 26 października humaniści naszego liceum podczas inauguracyjnego wyjazdu na UMCS mieli okazję spotkać się z Jakubem Kornhauserem - poetą, krytykiem literackim, tłumaczem a także autorem trzech tomów poetyckich, z których ostatni, „Drożdżowania”, zdobył nagrodą poetycką im.Wisławy Szymborskiej. I to właśnie temu dziełu zostało poświęcone całe spotkanie.
     Jakub Kornhauser posługuję się dość rzadko dziś spotykaną formą prozy poetyckiej, którą wykorzystał właśnie w tworzeniu „Drożdżowni”. Tomik jest zbiorem krótkich surrealistycznych opisów i opowiadań a inspiracją do jego stworzenia, jak przyznaje poeta, były jego wycieczki rowerowe, kultura żydowska, pogranicze snu, malarstwo oraz powojenna architektura krakowska. Kornhauser wypowiadając się o książce stwierdził, że budował ją po to, aby uwidocznić ziarnistość świata, jego budowę składającą się z pojedynczych elementów.
    ,,(..) te kamyczki zebrane razem tworzą jakąś całość, którą zaraz można przemeblować, przesunąć’’. Podczas wykładu, pan Jakub Kornhauser pokazał się jako człowiek zdystansowany do siebie, otwartego ale i ekscentryczny, z którego twórczością dobrze jest się zapoznać.
     Jednak główną atrakcją naszego spotkania było wspólne napisanie wiersza. Każdy z uczestników miał możliwość zapisanie jednego zdania na kartce, po czym zawijał ją i przekazywał dalej. Końcowy wynik naszej pracy miała okazję zaprezentować nasza szkolna koleżanka.  Przy odczytywania wiersza nie zabrakło śmiechu a kreatywność naszych uczniów, przerosła oczekiwania.  Polecamy „Drożdżownię”.

Agnieszka Matyjasek kl.1 humanistyczna

Mamy swojego dziennikarza radiowego!!!

Wielki sukces odniósł ubiegłoroczny absolwent naszego liceum. Adrian Nowak studiuje obecnie dziennikarstwo na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej i właśnie został zatrudniony przez Redaktora Naczelnego Radia Lublin, Jarosława Zonia. Trzymamy kciuki za Adasia!!!!

Rozpoczęliśmy tegoroczną współpracę z UMCS-em

Podczas pierwszej wycieczki szkolnej zorganizowanej w ramach współpracy naszego liceum z Uniwersytetem Marii Skłodowskie Curie w Lublinie mieliśmy okazję zapoznać się z niektórymi kierunkami studiów na wydziale humanistycznym.
Są to między innymi:

*filologia polska ze specjalnościami na studiach licencjackich:
•    nauczycielską,
•    redaktorsko-medialną,
•    teatrologiczną,
*glottodydaktyka polonistyczna,
*e-edytorstwo.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Katarzyną Bonda

Witamy ponownie! W tym wpisie chcielibyśmy skupić się na spotkaniu autorskim ze wspaniałą osobą, a mianowicie Katarzyną Bondą. Otóż, Katarzyna Bonda jest znakomitą powieściopisarką, skupiającą się głównie na pisaniu powieści kryminalnych, zdobywających coraz większe uznanie zarówno wśród krytyków literackich, jak i zwykłych czytelników, których zdanie dla autorki jest najważniejsze. Wielokrotnie podkreślała ona, że pisze nie dla siebie, ani wydawnictwa, ale właśnie dla rozproszonych po całej Polsce (i nie tylko) fanów kryminałów o podłożu psychologicznym.

Czytaj więcej...