Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Witamy ponownie!

Dzisiejszy post dotyczy już drugich wykładów profesorów z UMCS-u przeprowadzonych w naszej szkole. Otóż, w dn. 24 marca bieżącego roku mieliśmy ponowną przyjemność czerpania wiedzy niezbędnej do perfekcyjnego zdania poziomu rozszerzonego z języka polskiego na maturze z nowego źródła. Tym razem wartościowych informacji na temat analizy i interpretacji porównawczej tekstów poetyckich i prozatorskich dostarczyła nam prof. Iwona Morawska, natomiast zagadnienia związane z manipulacją i środkami perswazji, jak i również odnoszące się do funkcji języka przybliżył nam prof. Piotr Krzyżanowski. Po wykładach nasi uczniowie, z zapasem nowych ciekawostek i rozwiązań poczuli się pewni i spokojni zbliżającej się matury. Nasi goście z UMCS-u również nie ukrywali zadowolenia z naszej pracy i otwartości umysłów. W związku ze znakomitymi rezultatami "Bronek" będzie w dalszym ciągu organizował wykłady dla naszej młodzieży. Jest to wspaniała informacja dla przyszłych humanistów, dlatego zapraszamy w nasze e progi!

Witamy na forum humanistów! Czyli w miejscu, w którym nie należy martwić się krzywymi spojrzeniami umysłów ścisłych!

Na wstępie podkreślamy, że forum to jest prowadzone przez uczniów naszej wspaniałej szkoły, oczywiście pod pilnym okiem naszych kochanych nauczycieli. Jak dobrze wiadomo, "Bronek&quot" to liceum, które w pełni realizuje materiał wymagany do zdania matury na 100% (aby nie było zbyt monotonnie - zdarzają się wyjątki w punktacji). W roku 2016 patronatem naukowym objął klasy humanistyczne Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie,co jest ogromnym plusem dla "humanów". Otóż, dzięki profesorom z UMCS-u mamy możliwość korzystania z niezwykle pomocnych wykładów, które odbywają się zarówno na UMCS-ie, jak i w naszej szkole! Zarówno nasi nauczyciele, jak i profesorowie z Lublina są bardzo wymagający, od nas oczekują to "elastycznego umysłu", odważnego, samodzielnego myślenia, wypowiadania własnego zdania, a przecież to jest najbardziej potrzebne na naszym profilu. Umiejętność odwołania się nie tylko do faktów, ale również obrona swojego zdania przed nauczycielem jest najważniejsza oraz bardzo potrzebna na maturę ustną, czyli marę nocną wielu z nas. W dalszych wpisach postaramy się bardziej przybliżyć zarówno najprzyjemniejsze strony profilu humanistycznego, jak i ciekawe informacje odnośnie UMCS-u, czyli być może, uniwersytetu wielu z Was, czytelników naszego forum. Pozdrawiamy i zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszego forum!

Humaniści z Broniewskiego w „Drzwiach otwartych” Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie

Uczniowie klas humanistycznych naszego liceum uczestniczyli w dniu 11 marca w „Drzwiach otwartych” UMCS. Uniwersytet Lubelski objął patronatem naukowym profil humanistyczny, a opiekę nad sferą kształcenia objęła jego kadra naukowa. Jest to szczególny sukces, ponieważ Rektorat Uniwersytetu dokonuje szczegółowej selekcji szkół, które obejmuje patronatem( jest ich tylko 20). Kryterium wyboru stanowi przede wszystkim oferta, jaką szkoła proponuje uniwersytetowi. W tym przypadku były to jasno określone, konkretne cele edukacyjne, które pozwolą licealistom na jeszcze lepsze przygotowanie do egzaminu maturalnego. UMCS dał naszej młodzieży sposobność do zapoznania się z ofertą edukacyjną uniwersytetu. Humaniści odwiedzili więc wydziały filologiczne (filologii polskiej, angielskiej, germańskiej, rosyjskiej, romańskiej i lingwistyki stosowanej), wydział prawa, administracji, pedagogiki, psychologii i dziennikarstwa. Brali udział w warsztatach szkoleniowych, zapoznali się z nowoczesnym wyposażeniem, dostosowanym do potrzeb współczesnego świata, zapoznali się też z różnorodnymi ofertami pracy. Już w kwietniu naukowcy UMCS-u, na specjalną prośbę opiekunów projektu, przyjadą do naszej szkoły z serią wykładów na temat interpretacji tekstu poetyckiego oraz interpretacji porównawczej. Wykłady te są bezpośrednio nakierowane na zbliżający się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Warto więc skorzystać. W przyszłości z podobnymi wykładami przyjadą do naszego liceum  naukowcy z wydziału prawa UMCS-u.

Czytaj więcej...

Witamy wszystkich humanistów!

Być humanistą dziś jest szczególnym wyzwaniem. Wokół nas liczą się przede wszystkim wartości praktyczne, wiedza i doświadczenie, które przekładają się na konkretny zysk. Na ekonomicznych podstawach powstają potęgi, napędzane przemysłem i finansami. Ale jeśli komuś wydaje się, że tak może w pełni funkcjonować świat, społeczeństwa, to bardzo się myli. Nie wystarczy zbudować dom, trzeba jeszcze dać mu duszę. Czy kiedykolwiek istniały społeczeństwa bez wybitnych myślicieli? Czy istniały narody, które nie korzystały z własnej historii, aby budować swoją tożsamość? Które nie były wrażliwe na piękno? Nie potrzebowały sztuki, filozofii, literatury? I właśnie do tej dziedziny rzeczywistości drogę otwiera humanistyka. Humanista to ktoś nieprzeciętny, kto poznaje rzeczywistość pozazmysłowo, dociera do jej najgłębszych przestrzeni. Świat bez humanistów nie mógłby istnieć, więc nie bójmy się być humanistami! Miejmy odwagę, żeby nimi być!